- Borászati és vegyi anyag
- Fólia, háló, zsák, műanyag termék
- Gép
- Kertész palántáknak
- Kerti kiegészítő
- Növényvédő szer
- Öntözés- és tótechnika
- Szerves- és műtrágya
- Szaktanács
- Akciók
- Szakkönyv
- Szolgáltatás
- Virágföld, tőzeg, talajkondícionáló
- Vetőmag, hagyma, gumó
- Szerszám, védő felszerelés
- Üzleteink
- Kultúrák
- Gyártók
- Magazin
Szűrő
Szerves- és műtrágya
Az itt található termékek alapvetően két nagy csoportba oszthatók: szerves- és műtrágyákra.
Szerves trágya
A szerves trágyák közül a növénytermesztésben az istállótrágya alkalmazása terjedt el. Fontos, hogy ismert eredetű szerves trágyát használjunk, amelyről tudjuk, hogy hogyan kezelték, vegyszerektől és gyommagvaktól mentes. Ezek lehetnek szarvasmarha-, baromfi-, illetve egyéb, főként állati eredetű szerves anyagot tartalmazó trágyák. Ilyen például a tengeri madarak ürüléke, a guanó. A szerves trágyák makro- és mikroelemeket változó arányban tartalmazó, összetett tápanyagforrások.
A szerves trágyák, illetve állati eredetű talajjavító szerek elsősorban a talajok szerkezetének, fizikai és kémiai tulajdonságainak és biológiai aktivitásának fenntartására és javítására szolgálnak, csekély tápelem-tartalmuk miatt csak másodsorban, illegve közvetve alkalmasak a növények tápanyagellátására. A szerves anyaggal jól ellátott talaj biológiai aktivitása nagy, sok benne a hasznos mikroélőlény, amely a szervetlen trágyákkal, azaz a műtrágyákkal kijuttatott ásványi tápanyagokat a növények számára felvehetővé, hasznosíthatóvá alakítják át.
A kereskedelemben kapható szerves trágyák ilyen, megbízható eredetű termékek, tápanyagtartalmuk ismert. Formulázott termékek, rendszerit por, illetve granulátum, tabletta és pellet formában kaphatók, könnyen adagolhatók, egyenletesen kijuttathatók.
A granulátum porból rendszerint kötőanyag segítségével készített porózus szemcsehalmaz, ami nedvesség hatására a talajban részeire esik szét. A tabletta porból vagy granulátumból préselt megfelelő szilárdságú rendszerint korong vagy kúp alakú készítmény. A pellet szintén olyan nagy nyomáson préselt anyag, a legtöbb esetben rostos, szálas anyag, amelyet vagy saját anyaga, vagy belekevert kötőanyag tart össze. Alakja rendszerint hengeres. Granulátum és tabletta formulájú szerves és műtrágya egyaránt lehet, míg pellet csak szerves anyag készül.
A szerves trágya-készítmények felhasználás sokoldalú, a szőlő-, gyümölcs-, zöldség- és dísznövénytermesztők, szántóföldi növénytermelők mellett a parképítők, kertfenntartók is használhatják virágágyások, gyepfelületek, virágládákban tartott növények talajának szervesanyag-pótlására, szerkezetének javítására.
Több készítmény bio tanúsítvánnyal is rendelkezik, azaz ökológiai gazdaságban felhasználható.
A kereskedelemben kapható szerves trágya alapú készítmények egyik különleges alapanyaga a madárguanó. Jellemzően a tengeri madarak nagy telepein, illetve azok alatt halmozódik fel. Legnevezetesebb előfordulásait a Dél-Amerika nyugati partjainak szigetvilága, amelyet több tíz méter vastagságú guanótelep borít, amit bányásznak. A guanó magas nitrát- és foszfortartalmú anyag, amely elsősorban ezen elemekben szegény talajok javítására alkalmas.
A szerves trágya termékcsoport kiemelkedő tagjai a DCM és Viano termékek, melyek a hobbikertészetől a profi felhasználókig mindenkinek megoldást nyújtanak.
Műtrágya
A műtrágyák ipari úton előállított termékek, melyek szervetlen vegyületekből állnak. Lehetnek egykomponensű (csak egy bizonyos tápelemet tartalmazó), ún. mono műtrágyák, illetve többkomponensűek (több tápelemet tartalmazó) összetett vagy komplex műtrágyák.
Jelenleg a tápanyag-utánpótlás leggyakoribb módja a műtrágyázás, ami növények által kivont tápelemek gyors visszapótlását teszi lehetővé. A műtrágyák koncentráltan tartalmazzák a szükséges makro- és mikroelemeket.
A takarékos és környezetbarát műtrágya-felhasználás alapja a rendszeres talajvizsgálat, amely megmutatja, hogy mely tápanyagok hiányoznak, vagy éppen vannak túlsúlyban a talajban. Öntözővízzel együtt kijuttatott, úgynevezett vízoldható vagy más néven öntözőműtrágyák esetében vízvizsgálat is szükségeltetik.
Kínálatunkban többek között megtalálod az ICL, Compo, Malagrow, Yara, Haifa, Beckmann, Dyra, DCM, Viano termékeit.
Néhány éve forgalomba kerültek az ún. szerves-ásványi, más néven organo-minerális trágyák is, melyek átmenetet képeznek a szerves és műtrágyák között, mivel mindkét típust tartalmazzák meghatározott arányban. Ezek a termékek a tápanyag visszapótlása mellett a talajélet javításában is szerepet játszanak. A kőzetek mállásából kialakuló szervetlen és az élő szervezetek lebomlásából származó szerves anyagok összekapcsolódása, az úgynevezett organo-minerális komplexus a talajban természetes úton is létrejön.
Ismert tény, hogy a kizárólag ásványi eredetű trágyák „műtrágyák” használata során a talajéletet biztosító mikrobák és jótékony baktériumok száma, aktivitása csökken, a talaj „elhalhat”. A folyamatos, intenzív gazdálkodás alatt lévő területeken a talajéletre, annak javítására nagy figyelmet kell fordítani. Erre szolgálnak a szerves-ásványi trágyák.
Hazánkban a legelterjedtebb az állati fekáliából vagy a gyógyszergyártás folyamán keletkező dúsított melléktermékből (Biosol) előállított szerves készítmények önálló, vagy műtrágyával kombinált felhasználása. Azonban számolnunk kell azzal a körülménnyel, hogy a talajfelszínre kijuttatott nagyobb szemcseméretű (pelletált, illetve morzsa nagyságú) termékeknek beoldódása a talajba hosszabb folyamat, mely időszak alatt érezhető a jellegzetes szaghatás.
A talajba juttatott szerves anyagok a megfelelő helyen fejtik ki pozitív hatásukat A jó minőségű szerves-ásványi trágyák természetes eredetű, szisztematikusan válogatott növényi és állati eredetű alapanyagokból (szőlőmag őrlemény, napraforgóhéj őrlemény, kakaó- héj, vinasz, tengeri moszat, csontliszt, szaruliszt, vérliszt stb.) összeállított növényi tápanyag- ok.
Hatásuk összetett, a szerves-ásványi trágyák hosszú ideig (a szerves eredetű összetevőktől függően 2-6 hónapig) minden szükséges tápanyagot biztosítanak a növények számára. A tudományosan összeállított receptúrának köszönhető, a tápanyagok optimális összetételben és mennyiségben állnak a növények rendelkezésére. Nincs szükség a tápanyag hatástartamát mesterségesen növelő burkolatra vagy a feltáródást gátló vegyipari adalékanyagra. A jó minőségű szerves-ásványi trágya elősegíti a megfelelő talajszerkezet, víz, levegő és tápanyag- gazdálkodás kialakítását és fenntartását.
Az organo-minerális trágyákban található szerves hatóanyagok, növényi rostok a legjobb fizikai, kémiai és biológiai állapotban tartják a növények gyökérzónáját. Mivel a talajban a növény számára szükséges tápanyagok megfelelő mennyiségben és minőségben állnak rendelkezésre a növények fejlődése nem erőltetett. A növények számára legmegfelelőbb fejlődési ütemnek köszönhetően képződő egészséges, erőteljes és dús gyökérzet nagy hatásfokkal juttatja a növényi szervezetbe a kiváló minőségű tápanyagokat a talajból és az egyéb ültetőközegekből. Az egészséges és a környezet kedvezőtlen hatásaival szemben ellenálló növények esetében drasztikusan csökken a betegségek kialakulásának lehetősége, háttérbe szorul a növényvédő szerek és egyéb kemikáliák felhasználása. Nem terheljük nagyobb mennyiségű, az egészségünkre káros anyagokkal a közvetlen lakókörnyezetünket.
Szerencsére az egészséges talaj fenntartásához szükséges szerves anyagok használatának fontosságát egyre többen ismerik fel és ennek következtében használják is az organikus termékeket a tápanyag utánpótlásban.
A kiváló minőségű szerves-ásványi trágyák előállításához fel- használt szerves alkotóelemek visszajuttatják azokat, az egészséges talajban jelenlévő fontos összetevőket, amelyeket a növények fejlődésük során felhasználnak. A környezeti egyensúly nem szenved csorbát, fennmarad a talaj termőképessége valamint a megfelelő fejlődéshez szükséges intenzív talajélet. Növekszik a talajban élő hasznos mikroorganizmusok, gombák fajgazdagsága vagyis a biodiverzitás.
A szerves-ásványi trágyák hosszú ideig „ápolják” és táplálják a növényeket, mivel az organikus összetevők hatására feldúsuló mikroorganizmusok fokozatosan alakítják át a szerves anyagokat a növények számára hasznosítható ásványi sókká. A folyamat sebessége mindezen körülmények következtében megegyezik a növény fejlődésének ütemével. Természetes összhang alakul ki a talaj és a növény között.
Organo-minerális trágyák megtalálhatók a DCM kínálatában
A trágyák kijuttatási módja kétféle lehet. Terméktől függően kijuttathatók a talajra és a növények lombjára.
Lebomlási idejük szerint megkülönböztetünk rövid, illetve hosszú lebomlású, úgynevezett burkolt műtrágyákat is. Ezek a 2-3 hónaptól akár 12-14 hónapig is ellátják a növényt a szükséges tápanyagokkal.
Biostimulátor:
A biostimulátorok olyan természetes eredetű, növényi kivonatokat, szerves anyagokat, vitaminokat tartalmazó készítmények, vagy szintetikus anyagok, amelyek célja a növények életciklusaihoz igazodóan a növényi kondíció fokozása, a minőség javítása. A vetőmag felületére, a növény lombozatára juttathatók vagy a talajba bedolgozhatók. A biostimulátorok olyan változásokat okoznak a növények anyagcsere-folyamataiban és fejlődésében, amelyek hatására fokozódik a szélsőségek környezeti hatások (szárazság, hőstressz, sókoncentráció, víznyomás), illetve a kártevők, kórokozó támadása okozta stresszhatásokkal szembeni tűrőképesség (tolerancia). A biostimulátorok hatással vannak a növekedésre, a termés minőségére és mennyiségére. Használatuknak köszönhetően csökkenthető a kijuttatott műtrágya mennyisége.
Folyékony műtrágya:
Ebben a cikkcsoportban főként a hobbi célra felhasználható komplex, folyékony halmazállapotú műtrágyák, tápoldatok közül válogathatsz.
Gyepműtrágya:
Az utóbbi években Magyarországon is egyre nagyobb teret hódít, és egyre jobban fejlődik a „gyepkultúra”. A professzionális kertépítéssel, futballpálya fenntartással foglalkozó szakemberek mellett a kisebb/nagyobb gyepfelülettel rendelkező magánemberek is egyre nagyobb figyelmet fordítanak a szűkebb környezetükben megtalálható füves felületek minőségi fenntartására. Ebben a cikkcsoportban a gyepek, pázsitok tápanyag-utánpótlásához szükséges termékeket gyűjtöttük össze, ezzel is segítséget nyújtva a megfelelő termék kiválasztásához. A termékválasztáskor mindenképpen figyelembe kell vennünk a kezelni kívánt terület adottságait, már év elején célszerű összeállítani egy műtrágyázási programot és ennek megfelelően beszerezni és kijuttatni a műtrágyát. Többféle lebomlási idővel rendelkező terméket találsz meg nálunk, a 2-3 hónapos hatástartamútól egészen a 8-9 hónaposig. Amennyiben a 2-3 hónapos termékek mellett döntesz, abban az esetben legalább 3 összetételű termékre lesz szükséged, egy tavaszi indító, nyári (stressz kezelő), és egy őszi-téli fenntartó trágyára. Ezekkel a termékekkel mindig az adott évszaknak megfelelő tápanyag-összetételű termékkel tudod táplálni a pázsitodat, hogy a legjobbat tudd kihozni belőle. Vannak speciális esetek, mikor a tápanyag-utánpótlás mellett, valamilyen egyéb problémával is meg kell birkóznunk, pl. mohás vagy gyomos gyep. Ebben az esetben sem kell elkeseredni, mert kínálatunkban mohásodás csökkentő, illetve gyepgyomirtót tartalmazó termékeket is találsz. Kínálatunkban a Compo, ICL, Beckman, DCM, Dyra, Substral és Viano termékei közül válogathatsz.
Lombtrágya:
A levélen keresztül történő tápanyag-utánpótlás, azaz lombtrágyázás régóta alkalmazott módja a tápanyag-ellátásnak a növénytermesztésben. Lombtrágyázás hatására fokozódik a fotoszintézis és a légzés intenzitása, az enzimrendszer működése, kedvezően hat a sejtkolloidok fizikai és kémiai állapotára. Ugyanakkor a levélen keresztül felvett tápanyagok serkentőleg hatnak a gyökértevékenységre is. Ebben a cikkcsoportban főképp az ICL Agroleaf , Biokal, Damisol, Fitohorm, Kinglife, Wuxal termékeket találod meg.
A lombtrágyázás, azaz a lombozaton keresztül történő tápanyagpótlás gyors hatású, hatékony kiegészítő módszere a talajtrágyázásnak. Kutatások tanúsága szerint a lombtrágyázás nemcsak a tápelem-hiányok gyors megszüntetésére ad lehetőséget, de növeli a hozamot, a termésminőséget, valamint az ellenálló-képességet a károsítókkal és a kedvezőtlen környezeti hatásokkal szemben.
A megfelelő minőségű lombtrágya-készítményekkel végzett levélpermetezéssel kijuttatott tápelemek növényfajtól és fejlődési szakasztól függően akár 8-20-szor is jobban hasznosulnak, mint a talajon keresztül adott tápanyag. Ugyanakkor a lombtrágyázás serkenti a tápanyagok felvételét a talajból is, hatására a növény gyökérzete több oldott tápanyagot pumpál a felsőbb részekbe, hajtásba, levélbe. A lombtrágyázás azonban csak akkor lehet sikeres, ha a növény életszakaszai tápanyagigényéhez igazodó összetételű lombtrágyát használunk. A kijuttatás gazdaságosságát növeli, ha a lombtrágyázásra használt készítmény magas hatóanyag-tartamú, nagy hatóanyag-tisztaságú, nem emeli az oldat pH-ját, kiválóan vízoldható.
A növények különböző életszakaszaikban más és más tápanyagot kívánnak nagyobb mennyiségben. Éppen ezért lombfejlődés időszakában nitrogénben gazdagabb (pl. NPK 31+11+11), gyümölcsérés, terméskötődés idején káliumtúlsúlyos (pl. NPK 15+11+30), palántázás után, virágzás és gumóképzés (burgonya) idején illetve a sérült gyökérzet újranövesztése érdekében magasabb foszfortartalmú (pl. NPK 12+52+5) típust válasszunk. Könnyű szerkezetű, homokos talajon a megemelt magnézium- és kéntartalmú összetételeket (pl. NPK 10-5-10+16MgO+32SO3) használjuk. Általános, mindennapi használatra, minőségnövelésre, a piacosság érdekében kiegyenlített (pl. NPK 20+20+20) összetételt javasoljuk.
Fontos, hogy a lombtrágya a makroelemek (NPK) mellett az összes szükséges mikroelemet is tartalmazza, a növény által jól hasznosítható, kelatizált formában. Egyes prémium minőségű lombtrágyák biostimuláns hatású összetevőket is tartalmaznak, amelyek gyorsan túllendítik a növényt a kedvezőtlen környezeti hatások okozta stresszhelyzeten. A tapadásfokozó anyagok pedig segítik a permetcseppek megtapadását a leveleken, így a tápanyagok jobb hasznosulását.
A lombtrágyák alkalmazása különösen indokolt nagy tápanyagigényű vegetációs fázisokban, túlkötés, valamint kedvezőtlen talajadottságok (pl. magas talaj pH, hideg vagy kötött, levegőtlen talaj, nyári szárazság, tápelem-antagonizmus) esetén, továbbá palántázás után fejletlen gyökérzet esetén, vagyis minden olyan helyzetben, amikor a talajból történő tápanyagfelvétel akadályozott. Bármely kertészeti vagy szántóföldi kultúrában használhatók, a kultúra állapotától függően egy tenyészidőszakban több alkalommal is.
A lombkezelések hatékonyságának érdekében tartsuk be az alapvető lombtrágyázási szabályokat:
- Csak szélcsendes időben permetezzünk!
- A növények a lombozatra kijuttatott tápanyagot a légzőnyílások kísérősejtjein keresztül veszik fel, és mivel a levelek fonákán több légzőnyílás található, fontos, hogy a lombtrágyát finom porlasztású szórófejekkel ellátott, magas nyomású permetező géppel juttassák ki.
- 26 oC fölötti hőmérsékleten a lombon keresztül történő tápanyagfelvétel csökken.
- A tápanyagok nedves lombfelszínen jobban hasznosulnak. Ezért az előző pontot is figyelembe véve célszerű a lombtrágyázást a kora reggeli órákra időzíteni, amikor a lomb még harmatos és a hőmérséklet is kedvező.
- A mikroelemekkel kiegészített lombtrágyák réztartalmú készítmények kivételével bármilyen növényvédő és gyomirtó szerrel keverhetők, és egy menetben kijuttathatók.
- A megfelelő lombtrágya-összetétel kiválasztásához, különösen több évig helyben maradó kultúráknál - szőlő- és gyümölcsültetvényeknél - a talajvizsgálat mellett levélanalízis is ajánlott.
Hobbi műtrágya:
Itt a hobbikertben termesztett zöldségek gyümölcsök, dísznövények és egyéb növények tápanyag-utánpótlásához szükséges Substral, Biopon termékeket találod meg.
Mikroelem műtrágya:
A mikroelemek, ahogy a nevük is mutatja, kis mennyiségben vannak jelen a növényekben, és a talajban, viszont jelentőségük annál nagyobb a minőségi növénytermesztésben. A mikroelemek pótlása elsősorban a kelátokra épül, ez hatékonyabbak és biztonságosabbak a só formáknál. A mikroelem kelátok speciális szerves kötésű, biológiailag aktív molekulák, amelyek erős stabilitással rendelkeznek. Ez a stabilitás gyors és optimális biológiai hatást eredményez. Ebben a cikkcsoportban főképp Easygro, Damisol, Fitohorm, Valagro termékeket találsz vas, réz, mangán, molibdén és egyéb mikroelemek pótlására.
Szabályozott műtrágya:
A szabályozott tápanyag-leadású műtrágyák jelenleg a legfejlettebb technológiát jelentik a tápanyag-utánpótlásban. A tápanyagleadás kulcsa a műtrágyaszemcséken található burkolat, ami meghatározza a termék lebomlási idejét, ami 6 héttől akár 12-14 hónapig is tarthat. A műtrágyaszemcsék mindegyike tartalmaz nitrogént, foszfort, káliumot és terméktípustól függően mikroelemet is. Ezeknek a műtrágyáknak a lebomlása a talaj hőmérsékletéhez kötött, a legoptimálisabb tápanyagellátást 21 oC-on biztosítják. Alacsonyabb hőmérséklet esetén a tápanyagleadás lassul, magasabb talajhőmérséklet esetén-a növény igényeivel megegyezően-több tápanyagot adnak le. A cikkcsoport népszerű tagjai az Osmocote, a Basacote, a Plantacote, az Aktiwin termékcsalád, amelyeket elsősoroban az árutermelő dísznövénytermesztők számára ajánlunk. Nitrogén, illetve kálium túlsúlyos összetételekben elérhetőek. A gyümölcstermesztésben az Agroblen termékcsalád tagjai az elterjedtek. A hobbikertészek a Substral, illetve a Buviplant termékcsaládban találnak kis kiszerelésű termékeket.
Mi a lassított tápanyagleadás?
A lassított tápanyag leadási (slow release) jellemzőkkel rendelkező műtrágya az azonnal elérhető nitrogénformák (ammónium, karbamid) és a lassan feltáródó hosszú nitrogénláncok kiegyensúlyozott keverékét tartalmazza (pl. formurin, metilén-urea). Így hosszabb időtartamra biztosítható a folyamatos és kiegyensúlyozott tápanyagellátás. A lassan feltáródó nitrogén felszabadulása a talajélettől (mikrobiológiai aktivitás), a talaj kémhatásától (pH) és hőmérsékletétől, valamint az öntözés intenzitásától függ. A nitrogénfeltáródás már 5 oC felett végbemegy, és a folyamat a hőmérséklet emelkedésével fokozatosan gyorsul. A hatástartam végén a kezelés szükség esetén megismételhető.
Mi a burkolt műtrágya?
A műtrágyák szemcséit a gyártás során növényi eredetű gyantabevonattal vagy kémiai úton előállított mesterséges burkolattal látják el. A burkolat megóvja a tápanyagokat az azonnali feltáródástól, így a készítmény hatástartama néhány hétről több hónapra nő. A tápanyagleadás, vagyis a készítmény hónapokban megadott hatástartama a burkolat vastagságától függ. Vannak kettős burkolattal rendelkező műtrágyák (DCT). A gyantaburkolat védi a növények gyökereit a káros sóktól, ami különösen fiatal palántakorban veszélyes. A kijuttatás után a talajnedvesség áthatol a gyantaburkolaton és feloldja a granulátum belsejében lévő tápanyagokat. Ezután a feloldott tápelemek folyamatosan kiáramlanak a környező talajba, ahonnan a gyökerek már könnyen felvehetik. A granulátumok a hatástartam ideje alatt folyamatosan adják le a tápanyagokat. A kiürült gyantaburok később lebomlik.
Mi a szabályozott tápanyagleadás?
A burkolt műtrágyák többsége szabályozott tápanyag-leadású (controlled release) műtrágya, amelyekből a tápoldat kiáramlás sebessége kizárólag a talaj hőmérsékletétől függ: magasabb hőmérsékleten a tápanyagok gyorsabban szabadulnak fel, alacsonyabb hőmérsékleten lassabban, így a hatástartam is hosszabb lesz. A gyártó által megadott hatástartamok 21 oC átlagos talajhőmérsékletre vonatkoznak. A tápanyagok leadása a fagypont felett kezdődik, és a talaj melegedésével egyre intenzívebbé válik. Amint melegszik a talaj, egyre több tápanyag táródik fel, illetve, ahogy hűl a gyökérzóna hőmérséklete, egyre kevesebb. Ez megfelel a növények gyökéraktivitáshoz kötött tápanyagfelvételi ütemének. Ez az egyedülálló tápanyagleadási mód különösen hatékony alacsony tápanyagmegkötő képességű talajokon (pl. homokon).
A szabályozott tápanyagleadás fejlettebb szintje a programozott tápanyagleadás. Ezek a műtrágyák követik a növény eltérő tápanyagigényét a különböző fejlődési szakaszokban: az intenzív növekedés időszakában erőteljesebb, a gyökeresedési szakaszban visszafogottabb a tápanyagleadás, így a közegben nem halmozódik fel feleslegesen só, alacsonyabb lesz az EC. A programozott eltáródás a kettős DCT burkoláshoz képest a még kifinomultabb technológiák alkalmazásának köszönhetően még pontosabban igazodik a növények tápanyagigényéhez.
Szilárd (granulált) műtrágya:
Ebben a cikkcsoportban az úgynevezett szántóföldi műtrágyákat gyűjtöttük össze. Ezek a legegyszerűbb gyártási folyamatokkal készített termékek. Ezek a termékek többféle összetétellel készülnek, nitrogén pótlására ammónium-nitrát, pétisó, pétimészsó, mikramid, foszfor pótlására szuperfoszfát, kálium pótlására kálisó, patentkáli, kálium-szulfát alkalmazható. A szilárd műtrágyák között vannak olyan termékek, amelyek többféle makro elemet is tartalmaznak különböző arányban. Ezek egyik legismertebb képviselője a Yara Cropcare termékcsaládja.
Tápoldat:
Ebben a cikkcsoportban a hobbi célra felhasználható folyékony tápoldatokat találod meg. Ezek a termékek mindig az adott növény igényeihez igazítva tartalmazzák a makro és mikroelemeket, a megfelelő növekedés és virágzás érdekében. Kínálatunkban Substral, Florimo, Biopon termékek között válogathatsz.
A kerti és szobai növényeknek a megfelelő fejlődéshez a napfényen és levegőn kívül vízre és tápanyagra van szükségük. Az előbbi kettőhöz különösebb emberi segítség nélkül hozzájutnak, ám a tápanyagot és a vizet – különösen az edényben és a lakásban tartott növények számára – mi biztosítjuk. Még a legjobb minőségű cserépföld sem tartalmaz annyi tápanyagot, ami elegendő lenne a növénynek az intenzív növekedési szakaszok, a lombosodás, illetve a virágzás megnövekedett tápanyag-igényének fedezésére. Az öntözéssel a tápanyagok egy része kimosódik, ezért azok folyamatos utánpótlására van szükség.
A tápoldatok előnye más tápanyagpótló készítményekhez (táprúd, szilárd műtrágya) képest, hogy kimérésük egyszerű, az oldatot közvetlenül az öntözővízhez adagolhatjuk, amiben az azonnal és tökéletesen elkeveredik. Az összes tápelem vízoldott formában tartalmazzák, így a növény azonnal felveszi és hasznosítja ezeket, a kezelés eredménye már néhány nap elteltével látható.
A kertészkedők sokféle tápoldat közül választhatnak, amelyeket összetétele a felhasználási terület (növénycsoport) vagy az alkalmazás időszaka (fejlődési szakaszok) szerint eltérő. A leggyakoribb típusok a következők:
A levéldísznövények (fikusz, filodendron, pálmák stb.) számára készült oldatokban a makroelemek (nitrogén, kálium, foszfor) közül a többihez viszonyítva a zöld színért és a hajtásfejlődésért felelős nitrogén van túlsúlyban. A virágaikkal díszítő növények (ciklámen, fukszia, fokföldi ibolya stb.) tápoldatában a virágzásserkentő kálium a több, míg a palántanevelő tápoldat a gyökérfejlődést segítő foszforból tartalmaz többet. A háztartásokban virágzó és levéldísznövények is előfordul, ezért a gyártók univerzális tápoldatokat is kínálnak, amelyekben a különböző tápelemeket közel egyenlő arányban, közepes koncentrációban vannak jelen. Vannak még speciális, kifejezetten egy-egy növényféleség (citrusfélék, orchideák, kaktuszok, bonszájok, balkonnövények, rózsák, muskátli) számára kifejlesztett tápoldatok, amelyeknek a tápelem-összetétele és -aránya a feltüntetett növénycsoport igényének a legjobban megfelel. A növényeknek a három fő tápelemen kívül szükségük van úgynevezett mezo- (magnézium, kalcium) és mikroelemekre (vas, bór, réz, molibdén, mangán, cink) is. Ezért ha tápoldatot választunk, olyat vegyünk, amelyekben ezek is benne vannak, lehetőleg a talajoldatban való kicsapódást gátló kelátképző vegyülethez (pl. EDTA, DTPA) kötötten. Ezt feltüntetik a csomagoláson.
Több gyártó a szervetlen vegyületeken kívül szerves anyagot (pl. guanót, gilisztahumusz-, tengeri alga- vagy humuszkivonatot) is kever a készítményéhez. Ezek az anyagok a jobb tápanyag-hasznosulást segítő talajlakó mikroélőlények (mikroszkopikus nagyságú gombák és baktériumok) azaz az úgynevezett talajélet számára hasznosak.
A bőséges választékból nehéz választani. A színes, kívánatos csomagoláson és címkén túl figyeljünk oda a beltartalomra! A 15-20% fölötti hatóanyag-tartalmú tápoldatok a legjobbak. Ezt a vásárló könnyedén ellenőrizheti úgy, hogy egy liter oldatot megmér, és ha az a víz egy kilóján kívül annyit nyom, amennyi a hatóanyag-tartalom összege, akkor minden tápanyag benne van, amit a gyártó a címkén feltüntetett. (Pl. 13% N+4,5% P+6,5% K+0,01% Mg+1 liter víz=1,221 kg). Fontos követelmény, hogy a tápoldatok klorid-mentesek legyenek, és kémhatásuk semleges értékhez (6-7 pH) közelítsen. A jó tápoldat víztiszta, bár lehet attól eltérő színű is. A tápoldatok nem mérgezők. Fagymentes helyen általában korlátlan ideig eltarthatók. Fagy hatására hatóanyag-tartalmuk kicsapódik.
A tápoldatok használata során néhány alapvető szabályt célszerű betartani:
A növekedés időszakaiban gyakrabban, a nyugalmi időszakban ritkán tápoldatozzunk. A növények nyugalmi időszaka nem mindig télre esik. Például az amarillisz és más télen virágzó szobanövény éppen nyáron van nyugalomban.
Beteg, legyengült növényeket ne tápoldatozzunk, kivéve akkor, ha a tünetek oka a tápanyaghiány.
Ha a gyökérzet sérült, a tápoldatokat lombtrágya formájában, kézi permetezővel is kijuttathatjuk.
A tápoldatot mindig vízzel hígítva adjuk ki. A kiszáradt talajt tápoldatozás előtt tiszta vízzel nedvesítsük át.
A tápoldatozás egyenletesen, kis adagokban, a növények életszakaszának megfelelő összetételű termékkel történjen.
Átültetés után 2-3 hétig ne tápoldatozzunk! Hagyjunk időt a növénynek, hogy megszokja új környezetét.
Vízoldható mono műtrágya:
Az ebben a cikkcsoportban található termékek egy, maximum két makro, vagy mikroelemet tartalmazó, vízben maradék nélkül oldódó műtrágyák. Alkalmazásuk kizárólag haladó kertészeknek ajánlott, akik megfelelő tudással, technikai felszereltséggel (több tápoldat-tartály, pontos tápoldatozó berendezés) rendelkeznek, illetve rendszeresen végeztetnek talaj- és vízvizsgálatot. Monoműtrágyákkal gyorsan kiigazíthatók a tápanyag-aránytalanságok, de nem megfelelő használat esetén súlyos károkat is okozhatunk velük. Yara, Haifa, ICL, K+S gyártók termékeit találod meg itt.
Vízoldható komplex műtrágya:
Ezek a termékek vízben maradék nélkül oldódó, nitrogént, foszfort, káliumot, mezo- és mikroelemeket tartalmazó műtrágyák, melyek összetétele az adott növényi fenológiai fázisok tápanyagigényéhez van igazítva. Folyamatos használatukkal termesztett növényeink tápanyagigénye maximálisan kielégíthető. Kínálatunkban az ICL Universol termékeit, a Valagro Master termékeit, a Yara Ferticare termékeit, és a sokak által ismert Volldünger Linz-t is megtalálod.