- Borászati és vegyi anyag
- Fólia, háló, zsák, műanyag termék
- Gép
- Kertész palántáknak
- Kerti kiegészítő
- Növényvédő szer
- Öntözés- és tótechnika
- Szerves- és műtrágya
- Szaktanács
- Akciók
- Szakkönyv
- Szolgáltatás
- Virágföld, tőzeg, talajkondícionáló
- Vetőmag, hagyma, gumó
- Szerszám, védő felszerelés
- Üzleteink
- Kultúrák
- Gyártók
- Magazin
Szűrő
Vetőmag, hagyma, gumó
Vetőmag, hagyma, gumó
Ebben a cikkcsoportban megtalálhatod a legnagyobb magyar, illetve külföldi vetőmaggyártók termékeit, legyen szó fű-, zöldség-, virág-, fűszernövény-, vagy trópusi dísznövénymagról, itt megtalálsz mindent, amit keresel. Ha burgonya vetőgumót vagy éppen dughagymát keresel, akkor is jó helyen jársz.
A vetőmag a növényvilág legfejlettebb szaporítórendszere. Nyugalmi állapotban a mag belsejében a maghéjjal és a táplálószövettel körülvett csíra található. Ha a körülmények megfelelőek, megkezdődhet a csírázás.
A vetőmag használati értékét az úgynevezett értékmérő tulajdonságok határozzák meg.
A tisztasági százalék, a csírázási százalék alapján azt mutatja meg, hogy a vetőmagtételnek hány tömegszázaléka az értékes rész.
A faj- és fajtaazonosságot a vetőmagtermesztés során tartott szántóföldi szemlék során, illetve utólagos kitermesztés útján ellenőrzik. Laboratóriumi körülmények között vizsgálják a tisztaságát, hogy mennyi törött, beteg, éretlen, esetleg más növénytől származó (idegen) mag, illetve hulladék (talajszemcse, szárrész, törött mag) van benne. 70%-nál alacsonyabb tisztaságú, illetve karantén gyom (pl. aranka, maszlag) magját tartalmazó vetőmagtétel nem kerülhet forgalomba.
Csírázóképesség, csírázási erély:
Vizsgálják a magvak csírázóképességét és csírázási erélyét is, megszámolják a szabványban meghatározott laboratóriumi körülmények között, meghatározott idő alatt fejlődött csíranövényeket. A zöldségnövények magvainak átlagos csírázóképessége 80-90%. Ezt a csírázóképességet azonban csak néhány évig őrzik meg, ez az idő növényfajonként eltérő.
1 évig csíraképes a fekete gyökér, a metélőhagyma, a pasztinák és a rebarbara vetőmagja.
2-3 évig csíraképes a csemegekukorica, a petrezselyem, a póréhagyma és a spárga vetőmagja.
3-4 évig csíraképes a bab, a cékla, a csillagtök (patisszon), a paprika, a sárgarépa, a sóska, az Új-zélandi spenót, a vöröshagyma és a zeller vetőmagja.
4-6 évig csíraképes a fejes saláta, a káposztafélék, a paradicsom, a retek, a spenót, a sütőtök, a tojásgyümölcs és a zöldborsó vetőmagja.
6 évig csíraképes a görögdinnye, 6-8 évig a spárgatök (főzőtök), 8 évig az uborka, 8-10 évig pedig a sárgadinnye vetőmagja.
A csírázási erély a csírázás gyorsaságának mérőszáma. A gyorsabban csírázó magból kelő csíranövény kezdeti fejlődése is jobb, így a palántakori betegségek kialakulásának esélye kicsi.
Vetőmag minősítés:
A minősítő vizsgálatok során a szakemberek megvizsgálják a magvak egészségi állapotát is, színét, szagát, az esetleges károsítók (pl. babzsizsik) jelenlétét. Több gombabetegség a vetőmaggal terjed, ezért fontos a fertőzött vetőmagtétel kiszűrése. Vizsgálják továbbá a nedvességtartalmat is. A zöldségnövények magja 10-15% nedvességet tartalmaz, míg az olajos magvak (pl. tök) 9-10%-ot. Az eltarthatósági idő növelése céljából a gyártók a természetes nedvesség-tartalmat szárítással további 5%-kal csökkentik, amit fóliatasakba zárva megőriz a mag.
Ezer-magtömeg, osztályozottság:
Az ezer-magtömeg, a sűrűség és az osztályozottság is lényeges és mért tulajdonsága a vetőmagnak. Az utóbbi azért fontos szempont, mert egyforma nagyságú magok géppel egyenletesebben vethetők el, egyöntetűbb a kelés és ezáltal az érés is. Az ezer-magtömeg értelemszerűen 1000 darab mag grammban kifejezett súlyát jelenti. Ennek ismerete azért fontos, hogy ki lehessen számolni a szükséges vetőmag mennyiségét. A fontosabb zöldség- és gyógynövényfajok vetőmagjának fontosabb tulajdonságait a táblázat tartalmazza. A külföldről származó vetőmag-tasakokon nem az ezer-magtömeget, hanem egy gramm mag súlyát adják meg. A mennyiségeket grammban, vagy szemszámban tüntetik fel.
A forgalomba kerülő vetőmagot értékmérő tulajdonságai alapján három minőségi osztályba sorolják: I. osztályú, II. osztályú, illetve “csak külön engedéllyel hozható forgalomba”.
Csávázás, drazsírozás
A vetőmagot a vetés és a kelés egyenletessége, valamint a növény fejlődésének serkentése érdekében különböző módon kezelik. A legtöbb vetőmagot csávázzák, azaz a mag felszínét olyan növényvédő (csávázó) szerrel vonják be, ami a mag felületén, illetve közvetlenül a maghéj alatt megtapadó károsítókat elpusztítja.
A csávázás korszerű módja az úgynevezett inkrusztálás, amely során a mag felületét növényvédő szerrel átitatott, vékony filmszerű, általában élénk színű (kék, vagy rózsaszín) anyaggal vonják be. A szer a mag talajba jutásakor fejti ki hatását, biztos védelmet nyújt a növény fejlődésének kezdeti szakaszában a palántakori betegségekkel szemben. A vetőgép nem koptatja a mag felszínét, könnyebb a szemenként vetés, mert nem tapadnak össze szemek. Az élénk színnek köszönhetően jól ellenőrizhető a vetés. Az inkrusztált vetőmag vetésekor a csávázószer nem tömíti el a manapság használt precíziós szemenként vető gépek vetőelemeit.
Az apró magvakat (pl. hónapos retek) rendszerint drazsírozzák, amelytől tömege többszörösére nő, és alakja gömbölyű lesz, így könnyebb a vetése. A hosszú csírázási idejű vetőmagokat előcsíráztatják, így javítják a kelési százalékot és csökkentik a tenyészidő hosszát. A hőkezelés a dughagymánál általános eljárás, amelynek hatására a magszár-kezdemények visszafejlődnek. A szőrős, vagy kapaszkodókkal borított magokat (pl. paradicsom, sárgarépa) koptatják, ami megkönnyíti a szemenkénti vetést.
Különleges vetőmag kezelési eljárás a gamma-besugárzás, amit a mák, illetve a majoránna esetében alkalmaznak. E két növény a jó keléshez megfelelő állománysűrűséget igényel, ám később a sűrű állomány visszaveti a fejlődésüket, ezért egyelni kell. A sugárkezelt magok is kicsíráznak, serkentve ezzel a többi kelését, ám még csíranövény korban elpusztulnak. általában 30-40%-ban kevernek a kezeletlen maghoz besugárzott magot.
Mit tartalmaz egy vetőmagos tasak?
A házikerti vetőmagok tasakjain a faj és a fajtanév mellett rövid képes, vagy többnyelvű ismertető tartalmazza a vetéshez szükséges alapvető ismereteket. Ezen kívül szerepel még a vetőmag mennyisége (grammban, vagy szemszámban), a fémzárolás ideje, a fémzár, vagy a vetőmag tétel száma, illetve annak érvényességi ideje is, ami a fémzárolás után 2 év.
Vetőmag tárolása:
A csírázóképesség megőrzésének feltétele a megfelelő tárolás. Felhasználásig száraz, hűvös körülményeket tartani, nem célszerű hűvös dohos pincékben tárolni a vetőmagtasakokat. A profi magokat és némely házikerti (színes tasakos) vetőmagot is a papírborítón belül csíramegőrző fémtasakba csomagolják, ezért a bontatlan zacskóban jól viselik a vetőmagok a szállítás, átrakás, tárolás során adódó szélsőséges körülményeket. Célszerű még vásárlás előtt megnézni a vetőmag szavatossági (a fémzárolás érvényességi) idejét. lejárt érvényességű vetőmagot ne vegyünk meg! A felbontott vetőmagokat lehetőleg még a vásárlás évében használjuk el. Csak annyi vetőmagot vegyünk, amennyire az adott évben szükségünk van.
Ha az előző évről mégis megmarad vetőmag, azt az érvényesség lejárta után is használható, az egyes növényfajok csírázóképességi idejének ismeretében (lásd előbb). A felbontott tasakok légmentesen lezárt fémdobozban, vagy befőttes üvegben, 10-12 C-fokon tarthatók el csekély minőségromlással, a következő idényig. Előző évről megmarad mag esetében a csírázóképesség és a csírázási erély csökkenésével mindenképpen számolnunk kell.
Hagyma, gumó, hagymagumó:
A hagyma, gumó, a hagymagumó, a gyöktörzs és a tarack összefoglaló nevükön módosult föld alatti hatások. Szerepük elsősorban abban van, hogy tápanyagot raktározzanak a belőlük fejlődő növény számára. Ivartalan (vegetatív) szaporítóképletek is egyben, amelyekből új növény fejlődik.
Gyöktörzs:
A gyöktörzs, más néven rizóma rövid szártagú, megvastagodott raktározó és szaporító földbeni hajtás, amelyen barna pikkelyszerű allevelek vannak, ezek hónaljában pedig rügyek fejlődnek. A gyöktörzs lehet korlátolt növekedésű, amikor a csúcsrügyéből föld feletti hajtás fejlődik, a csúcsrügy alatti oldalrügyekből pedig a gyöktörzs növekedése folytatódik tovább (pl. nőszirom, salamonpecsét), illetve korlátlan növekedésű, ahol a csúcsrügy állandóan továbbfejlődik, és a föld feletti hajtás az oldalrügyekből fejlődik (gyöngyvirág). A gyöktörzses dísznövények közé tartozik még a kánna (Canna), a kálla (Zantadeschia) és a pünkösdirózsa (Paeonia) is.
Gumó:
A gumó megvastagodott, húsos, rövid szártagú, tápanyag-raktározó, földbeni módosult hajtás, amelyen az allevelek hónaljában rügyek vannak. A gumó lehet szárgumó (ciklámen), illetve ággumó (dália, begónia, sáslilom).
Hagyma:
A hagyma tápanyagot raktározó, húsos allevelekből álló, többnyire száraz buroklevéllel fedett, rövid szártagú földalatti hajtásmódosulás. A hagymatönkön lévő csúcsrügyből fejlődik a föld feletti hajtás, lefelé pedig hajtáseredetű gyökerek nőnek. hagyma tápanyagot raktározó, húsos allevelekből felépülő, többnyire száraz buroklevéllel fedett, rövid szártagú földalatti hajtásmódosulás. A hagymatönkön lévő csúcsrügyből fejlődik a föld feletti hajtás, lefelé pedig hatáseredetű gyökerek nőnek. A hagymás virágok többségének (tulipán, nárcisz) hagymáját buroklevél fedi, míg a liliom hagymája csupasz.
Hagymagumó:
A hagymagumónak nincsenek húsos hagymalevelei, de a megvastagodott raktározó tengelyrészt a hagymához hasonlóan hártyás buroklevelek borítják. Belső szövetszerkezete inkább a gumóéhoz hasonlít. Ilyen szaporítóképlettel rendelkezik a kardvirág (Gladiolus), az őszi kikerics (Colchicum), a frézia (Freesia) és a sáfrány (Crocus) is.
Tarack:
Tarackot a kertünket behálózó tarackbúza (Agropyron repens) esetében szoktuk emlegetni, nem éppen elismerő szavakkal. A teljesség kedvéért azonban ezt is megemlíteném, hiszen a módosult földalatti hajtások sorába tartozik. A tarack a gyöktörzshöz hasonló, de vékony, hosszú szártagú hajtás. A fölfelszín alatt messzire fut, és gazdagon elágazik, ezért ha kapával próbálunk a tarackbúzától megszabadulni, akkor inkább akaratlanul is szaporítjuk, nem pedig irtjuk! Tarackról, más néven sztólóról szaporíthatjuk viszont boros mentát (Mentha piperita). Az idősebb növényről leválasztott, fehér földalatti indákat (sztólokat) októberben ültethetjük el, 10-12 centi mélyen a talajba.
A gumó megvastagodott, húsos, rövid szártagú, tápanyag-raktározó, földbeni módosult hajtás, amelyen az allevelek hónaljában rügyek vannak. A gumó lehet szárgumó (ciklámen), illetve ággumó (dália, begónia, sáslilom, burgonya, csicsóka). Ezeket leválasztva, és szétültetve lehet a növényt szaporítani.
Állateleség:
Itt a kertünkben élő madarak téli táplálásához alkalmazható termékeket, illetve néhány kedvtelésből tartott kisállat számára otthon is előállítható takarmány vetőmagkeverékeket találod. Ebben a kategóriában találod a cinkegolyót, különféle magvakat és a fehérjeforrást tartalmazó készítményeket, amelyekkel az éneke madarakat a kertünkben csalogathatjuk. Alapvető táplálékforrás az olajos magvak, valamint az állati zsiradék (pl. szalonnabőr, faggyú). Jó, ha hagyunk a kertben néhány fürt szőlőt, bodzát, almát is tőkén, bokron, illetve a fán.
Gazdasági vetőmag:
takarmányozási, gazdasági és ipari céllal felhasználható növények vetőmagjait találod meg itt. Itt található a gyümölcs- és szőlőültetvényekben használható sorköztakaró magkeverékek, a talaj szervesanyag-pótlására és a talajélet felpezsdítésére alkalmas zöldtrágyanövény-magkeverékek (bíborhere, szarvaskerep, bükköny, mustár stb.), a méhlegelő típusú magkeverékek (pl. facélia). Legelő és kaszáló kialakítására alkalmas vetőmagkeverékeket (pl. lucera) tartalmaz ez a kategória. Itt található a mák, a szudánifű, cirok, a cukorrépa, a takarmányrépa, a tarlórépa, valamint a maghéj nélküli tök vetőmagja.
Fűszernövény mag:
itt a legtöbb, konyhában használatos fűszernövény vetőmagjai közül válogathatsz. A egyfajta fűszernövények magjai mellett egynyári fűszerek magkeverékei, különböző színű és illatú oregánó- és bazsalikomfajták magkeverékei, valamint csíráztatni való keveréke, csíráztató tál is megtalálható ebben a kategóriában. A fűszernövényeket nemcsak kertben, de konyhaablakban cserépben vagy az erkélyen, teraszon balkonládában is nevethetjük. Igazán különleges és a legkülönbözőbb ételek elkészítéséhez használható friss fűszerek kombinációihoz is találunk itt magas genetikai értékű, kiváló minőségű vetőmagokat. Különleges, mediterrán fűszerek, így a kapri, a babér vetőmagja is ebben a cikkcsoportban kapott helyett.
Gyógynövény:
gyógynövénynek nevezzük mindazon növényeket, amelyeknek valamely részét az emberek – a bennük lévő hatóanyagok miatt – a hagyományok vagy az irodalmi adatok alapján gyógyászati célokra használtak vagy használnak. Itt ezeknek a növényeknek a vetőmagjait találod meg. Ezek között vannak olyan növények is, amelyek fűszernövényként is felhasználhaók, pl. kakukkfű, zsálya, zöld koriander. Kifejezetten gyógynövények közé sorolható a az orvosi kamilla, a pitypang, a ginszeng, a citromfű, az édesgyökér, bíbor kasvirág, az orbáncfű, a máriatövis stb. magja. A gyógynövényekből legtöbbször forrázatot készítünk, amit kúraszerűen (2-4 hét, majd 1-2 hét pihenő) alkalmazzunk megelőzés, immunerősítés céljára.
Vetőgumó:
burgonya vetőgumók többféle felhasználásra, legyen a cél saláta, sültburgonya, vagy általános felhasználás, mindegyikre találsz fajtát kínálatunkban. Különlegességként lila színű és szénhidrát csökkentet fajták is szerepelnek kínálatunkban.
A burgonyafajtákat héjszín szerint két kategóriába sorolják: sárgahéjú, illetve rózsahéjú. A héjszín erősség között nagy különbségek lehetnek. A héjszín és a felhasználás, illetve koraiság között semmilyen összefüggés nincs! Tenyészidő szerint vannak korai, középkorai, középkései és kései fajták, mindkét héjszínű változatból. A korai fajták elsőssorban hajtatásra, korai primőrburgonya (parás héjú újkrumpli) termesztésre valók, amelyeket felszedés után néhány héten belül elfogyasztunk. Ezek nem tárolhatók sokáig. Az intenzív termesztés miatt nedvességtartalmuk magas. Téli tárolásra a legalkalmasabbak a hosszú tenyészidejű, kései fajták.
Felhasználási szempontból az étkezi burgonyának 3 éle (főzési) típusát különböztetjük meg. Az „A” típus a salátának, hidegkonyhai készítmények, tepsis és rakott burgonya készítéséhez alkalmas, alacsony keményítőtartalmú, nem szétfővő. Ilyen pl. a Somogyi sárga kifli, a Cherie, a White Lady.
A „B” típusú burgonyafajták a konyha „Jolly Jokerei”, mivel felhasználási lehetőségük igen széles. Átmeneti típus, kevésbé szétfővő, kiváló sültburgonya készíthető belőlük. A fajtaválaszték ebben a felhasználási típusban a leg szélesebb. Főbb fajták: Kleopátra, Impala, Karlena, Rosara, Solara, Vineta, Desiree, Kondor, Százszorszép, Raja, Santé, Signal, Viktória, Hópehely, Góliát, Asterix stb.
A „C” típusú krumplifajtákból készül a legjobb, hasábkrumpli, chips, rósejbni, burgonyapüré, szilvás gombóc, gnocci és dödölle. Keményítőtartalmuk általában magas, könnyen szétfőnek. Fő fajták: Karlena, Ciklámen, Kánkán, Tomensa, Panda, Agria, Kuroda, Oscar, Lady Rosetta, Ornella, Moréne stb.
A vetőgumók között érdemes megemlíteni a csicsókát. Termesztése egyszerű, szinte önmagát szaporítja, ezért érdemes a kertben kijelölni egy részt, amelyet csak a csicsóka foglal el. Egészséges zöldségfélének tartják, mivel gumója nem keményítőt, hanem inulint tartalmaz, amely lassan lebomló, hosszú szénláncú szénhidrát. Nem emeli meg a hirtelen a vércukorszintet. Az inulin nehezen emészthető. Kiváló rostforrás, a bélbaktériumokat a táplálja. Emellett magas B-vitamin a kálium-, vas-, réz-, foszfor- és magnézium- és kolintartalma is.
Virágmag:
egynyári- és többéves dísznövények vetőmagjait találod ebben a listában. A kategóriában színkeverékeket és különböző, de azonos igényű virágok magkeverékei is megtalálhatók. Ez a cikkcsoport tartalmazza ehető virágok, csigaűző és kúszónövény-virágmagkeverékek, virágos gyep, virágzó rét, útmenti és falusi kert keverékek, rovarbarát és méhcsalogató, méhlegelő virágmagmixek is találhatók. Szemezgethetünk szárazságtűrő virágmag-keverékek, valamint tetőkerti növények vetőmagkeverékei között. Itt találhatók a könnyen telepíthető vetőszalagok is.
Egyes dísznövények magja tavasszal (általában április végén) állandó helyre vethető, vagyis megfelelően előkészített talajra közvetlenül elszórható a kertben. Ilyen pl. a körömvirág, a búzavirág, az őszirózsa, a rézvirág (legényvirág), egynyári mályva, szalmagyopár, a sarkantyúka, a bársonyvirág (büdöske), az egynyári díszpipacs, a borzaskata, az oroszlánszáj (tátika), a pillangóvirág, a ricinus, a dísznapraforgó. A kúszónövények közül a díszlednek, díszbab, a hajnalka, a sarkanyúka.
Egyes dísznövényeket célszerűbb palántaneveléssel szaporítani. Természetesen a helybe vethető virágokból is nevelhetünk palántát. A virágpalánta-nevelés már a téli hónapokban elkezdődik. Feltétele a megfelelően meleg és fényes helyiség, lehetőleg enyhén fűtött üvegház. A palántaneveléshez szükséges cserepeket és tálcákat, közegeket és földkeverékeket, trágyákat, tápokat is megtalálod kínálatunkban. Palántáról neveljük általában a balkonnövényeket: a muskátlit, a petúniát, a legyezővirágot, a balkonaranyát, a lobéliát, a verbénát.
Trópusi dísznövénymag:
Magyarországon nem őshonos, főleg a trópusokon gyakori növények vetőmagjaiból válogathatsz. Ezek közé tartozik az afrikai tulipáfa, kávé- és teacserje, a különböző kaktuszok és pozsgások, pálmák, páfrányok, bambuszok és különleges fenyőfélék vetőmagja. A trópusi gyümölcsök és zöldségek vetőmagját is itt találod, úgy mint a papaya, a különféle banán, a pomeló, a tamarilló, a paw-paw, a maracuja, a majomszilva, gránátalma, sárkánygyümölcs, balzsamkörte. Az egozikus növények gyűjtői is találhatnak itt növénykülönlegességeket.
Fűmag:
a szép pázsit alapja a megfelelő fűmag kiválasztása. Kínálatunkban professzionális, vagy házikerti felhasználásra is vásárolhatsz fűmagot. A választást minden esetben a felhasználói cél határozza meg. Legyen az szárazság- vagy árnyéktűrő, sportolásra alkalmas, vagy pázsit jellegű fű, itt megtalálod. Ezek a keverékek főképp angol perje, réti perje, vörös csenkesz, nádképű csenkesz fajok meghatározott arányú keverékéből állnak össze.
Professzionális fűmag
A professzionális fűmag alkategóriában a legmagasabb minőséget képviselő, professzionális felhasználók részére összeállított fűmag keverékeket találod a legnagyobb európai vetőmagüzemek kínálatából. Elsősorban kertépítő cégek, szakemberek számára javasolt fűmagkeverékeke kínálunk ebben a kategóriában, amelyekkel gyors, látványos, ugyanakkor tartós eredmény érhető el a magán, illetve intézményi, közületi megrendelők számára, költséghatékonyan. A legfontosabb márkák, az ICL, Barenbrug, Johnsons, KIepenkerl, Hesa, ELKA, Top Green stb. minőségi fűmagkeverékeit foglalja össze ez a cikkcsoport . A legkiválóbb minőségű, ellenálló sport, szárazságtűrő/mediterrán jellegű, árnyéktűrő, illetve pázsit jellegű keverékek közül válogathatsz itt, jellemzően nagy, 10, 20, 25 kilogrammos kiszerelésben. A professzionális fűmag kategóriában találod a sportpályák, futballpályák, golfpályák, lóversenypályák kialakítására és felújítására alkalmazható magas genetikai értékű fűmagokat. Szőlő- és gyümölcsültetvények sorközfüvesítésére alkalmas keverékeket is kínálunk itt.
Házikerti fűmag
A házikerti fűmag alkategóriában azokat a fűmagkeverékeket gyűjtöttük össze, amik otthoni, házikerti felhasználásra lettek összeállítva. Itt főképpen a magyar Agro-Largo és KITE cég termékeit találod meg. Laikusok számára is könnyen alkalmazható, jellemzően kis (1, 2 kg) kiszerelésű fűmagkeverékek között válogathatsz. Sport, szárazságtűrő, árnyéktűrő, illetve pázsit jellegű keverékek széles választéka található a kínálatban. Megtalálható itt a tavaszi és őszi felülvetésre, gyepmegújításra alkalmas fűmagkeverék, amivel gyorsan érhető el eredmény. Különleges célokra alkalmas fűmagokat is itt találsz, mint a húsvéti fű, a nyulaknak való fű, valamint a 4in1 gyeppótló, mohacsökkentő, pH semlegesítő, árnyéktűrő fűmagkeverék, amely az angol perje, a vörös csenkesz, a juhcsenkesz, valamint a nádképű csenkesz magjai mellett a mohásodásra hajlamos savas talaj pH-semlegesítésére szolgáló kalciumtartalmú javítóanyagokkal, valamint mohairtó hatású vastartalmú javítóanyagokkal van gazdagítva. Emellett a keverék lassan oldódó műtrágyát is tartalmaz, így táplálja is a gyepet.
Az egyéb kategóriában fűfej, „Kertdoktor” vetőmagkeverékek, és instantgyep termékeket gyűjtöttük össze. Az Instantgyep egy olyan professzionális gyepfelújító termék, amely speciálisan a kertépítőknek, kertészeknek lett kialakítva, azért, hogy ügyfeleiket maximálisan ki tudják szolgálni. Ezzel a speciális termékkel talajelőkészítés nélkül rövid idő alatt kiváló minőségű munka érhető el.
Hagyma:
ebben az alcsoportban a hagymáról szaporítható zöldségeket, illetve dísznövények találod
Virághagyma:
tulipán, dália, kardvirág, liliom, nárcisz, krókusz hagymákat, gumókat, hagymagumókat találsz itt.
A hagymás virágok között a legismertebbek a tavasszal virágzó hagymás növények, amelyeket ősszel, jellemzően októberben duggatunk el a talajba. Ezek a tulipán, a nárcisz, a fürtös gyöngyike, a hófény, a téltemető, a hóvirág, a tőzike, a szellőrózsa, a jácint.
A nyáron virágzó hagymás, gumós növények közé tartozó virágfajok földalatti része igen változatos. Más formájúak és másképp is nevezzük őket, közös jellemvonásuk, hogy tápanyag raktározás céljára megvastagodott (módosult) földalatti hajtások.
A gyöktörzs, más néven rizóma rövid szártagú, vastag, csomóin barna pikkelyszerű allevelek vannak, amelyek hónaljában rügyek fejlődnek. Gyöktörzses növény a kánna (Canna), a kálla (Zantadeschia) és a nőszirom (Iris), a gyöngyvirág (Convallaria) és a pünkösdirózsa (Paeonia). A gumó megvastagodott, húsos, rövid szártagú földalatti hajtás, rajta az allevelek hónaljában rügyek találhatók. Lehet szárgumó (ciklámen), vagy gyökérgumó (gumós begónia, dália, tűzliliom). A hagyma húsos alleveleket viselő, többnyire száraz buroklevéllel rendelkező (tulipán, nárcisz), vagy csupasz (liliom), rövid szártagú földbeni hajtás. Az allevelek közepén növő hagymatönk csúcsrügyéből fejlődik a felfelé hajtás, míg a lefelé a gyökerek. A hagymagumó megvastagodott tápanyag-raktározó tengelyét hártyás, nem pedig vastag hagymapikkelyek, burkolják, így inkább gumó, mint hagyma. Ilyen van a kardvirágnak (Gladiolus), a krókusznak (Crocus), az őszi kikericsnek (Colchicum) és a fréziának (Fresia).
Zöldséghagyma:
itt Makói, lilahagyma, fokhagyma, sonkahagyma, fehérhagyma dughagymáiból válogathatsz. A jó dughagyma fajtaazonos, fajtatiszta, a növény-egészségügyi előírásoknak megfelelő és egészséges (károsítóktól és azok tüneteitől mentes), ép (sérüléstől mentes), száraz héjazatú, teljesen beérett (beszáradt nyakú és száraz gyökérzetű), megfelelően kemény (tömör), megfelelően csíramentes, idegen szerves és szervetlen anyagoktól mentes, hagymája jellemző szagú. A dughagyma nem lehet fagyott, idegenszagú, penészes.
A dughagyma mérete általában 10 és 30 mm közötti. A méret befolyásolja a belőle előállítható terméket, ugyanis a nagyobb hagymák már a termesztés korai stádiumában felmagzanak, így étkezési vöröshagyma termesztésére alkalmatlanok.
A nagyobb méretű dughagymákból viszont kitűnő zöldhagyma nevelhető. Étkezési hagyma előállításához a 20-25 mm átmérő közötti méretű dughagymát szokták használni, ezek talajba helyezése azonban kora tavasszal történik.
A fokhagyma vegetatív úton szaporítható növény. A szaporításnak kétféle módja van. Gyakoribb a fiókhagymás (gerezdes) szaporítás, de egyes fajták virágszáron fejlődő kis hagymák, az úgynevezett bulbillik segítségével szaporíthatók. Ez utóbbi inkább csak a hobbikertészektől szerezhető be, kereskedelmi forgalomban nem kapható.
A fokhagyma külső, nagy gerezdjei használhatók szaporításra. Szaporítóanyagként általában a gerezdeket hozzák forgalomba, esetenként azonban egész fejekkel is találkozhatunk az üzletekben.
A fokhagyma-szaporítóanyag esetén is fontos a megfelelő egészség (károsítóktól és tüneteiktől való mentesség), valamint a gerezdeknek megfelelően fejlettnek, keménynek (tömörnek) és csíramentesnek kell lennie. Hosszú ideig és meleg helyen tárolt fokhagyma szaporítóanyag hajlamos a vízvesztés következtében fellépő puhulásra és a penészedésre (Botrytis), ezért a szaporítóanyagot száraz, hűvös, de fagyvédett helységben tartsuk.
Zöldségmag:
Ha friss zöldséget szeretnél a konyhakertedben termeszteni, akkor az alábbi termékek között megtalálod, amit keresel. Drazsírozott vetőmagok, vetőmagszalagok és vetőkorongok az egyszerű és gyors vetéshez. A régi, hagyományos, mindenki által közismert és szeretett fajtákon kívül, igazi különlegességeket is találsz itt.
Bab, borsó:
Itt kifejtőbab, karósbab, bokorbab fajták, és kifejtő-, velő-, és cukorborsófajták közül válogathatsz
Csíranövény:
A csíranövényekkel értékes tápanyagokat vihetünk be a szervezetünkbe. A csíranövények levélkéi több hasznos tápanyagot tartalmaznak, mint ugyanannak a növénynek a kifejlett levelei. Itt többféle csíranövényt, és a csíráztatásukhoz szükséges eszközöket találsz.
Drazsírozott vetőmag:
A drazsírozott vetőmagok minden szeme egyetlen magot tartalmaz. A drazsírozás során a mag felületére starter műtrágya és fertőtlenítőszer kerül. Az ilyen magok használatával a vetést pontosabban lehet elvégezni, nem szórunk ki túl sok magot egy helyre, így a fáradságos egyelés is kihagyható. Itt petrezselyem, sárgarépa, saláta, uborka és zeller drazsírozott magjaiból válogathatsz.
Gyökérzöldségek:
A gyökérzöldségek, a sárgarépa, petrezselyem, zeller, cékla, pasztinák, kétéves növények, melyek első évben növelik meg a gyökértestet és a második évben hozzák a virágzatukat és a magtermést. Itt többféle betakarítási idővel találsz gyökérzöldségeket, ezen felül igazi ritkaságok közül is válogathatsz.
Hagymafélék:
Legyen az metélő-, póré- lila-, vagy vöröshagyma vetőmag, itt biztosan találsz igényeidnek megfelelő fajtát.
Káposzta, karalábé, karfiol:
Itt többféle érési idejű fejes káposzta-, karalábé- és karfiolfajták között válogathatsz
Paradicsom:
A paradicsom húsos bogyótermése világszerte az egyik legkedveltebb zöldségnövény. Itt a mindenki által ismert és közkedvelt fajtákon kívül igazi érdekességeket is találsz, legyen az koktél, vagy óriás, sárga, zöld, vagy fekete paradicsom, itt megtalálod.
Paprika:
A magyar konyha legfontosabb fűszere. Ebben a cikkcsoportban csemege paprikákat, paradicsom paprikákat, fűszer paprika fajtákat találsz. Az igazán csípős paprikák kedvelői csili, habanero, pepperóni paprikák közül válogathatnak.
Saláta, levélzöldség:
A levélzöldségek a saláták széles skáláját foglalják magukba a fejes salátától a madársalátán át a tépősalátáig, rukkoláig, melyek színben és formában is igen változatosak. Ezen kívül fontos még megemlítenünk itt a spenótot, sóskát, vizitormát, mángoldot és a kaprot is. A felsorolt növények vetőmagjaiból válogathatsz ebben a cikkcsoportban.
Uborka, dinnye, tökfélék:
Ebben a cikkcsoportban uborka, patisszon, spárgatök, cukkini, sütőtök, sárgadinnye és görögdinnye vetőmagok között kereshetsz. Ezek a növények meleg-, és tápanyagigényesek, egyes fajok termesztéséhez támrendszer is szükséges. A májusi fagyok után helyre vetve termesztjük őket. Az uborka vetőmagok között találsz kígyó-, berakó vagy konzerv-, illetve salátauborka fajtákat is.
Vetőmag szalag, vetőmag korong:
Ezeknek a termékek a használatával nagyban könnyíthetjük a vetés munkafolyamatát. A vetőmagszalag esetében a vetőmagok két papírszalag közé vannak elhelyezve az adott kultúra tőtávolságának megfelelően. A vetés szabadföldbe történik. Kapával meghúzzuk a sort a szalag méretével megegyező hosszúságra, belefektetjük a szalagot, beöntözzük, betakarjuk földdel és újra megöntözzük. A vetőmagkorongot cserépben használjuk, így könnyen nevelhetünk fűszernövényeket a konyhaablakban is. A cserepet megtöltjük háromnegyedig földdel, ráhelyezzük a korongot, beöntözzük és vékony réteg földdel betakarjuk, majd ismét megöntözzük. Főleg saláták, gyökérzöldségek és fűszernövények magjait találod itt.
Egyéb:
A fenti cikkcsoportokban nem besorolható vetőmagokat találod itt, pl. eper, perui földicseresznye stb.
Öko (bio) vetőmag
Az ökológiai gazdálkodás, bio növénytermesztés alapja az ellenőrzött ökológiai termelési módszerrel előállított vetőmag vagy burgonya vetőgumó. A NÉBIH az Európai Bizottság 889/2008/EK rendelete értelmében létrehozta az öko vetőmagok adatbázisát, ami itt található:
https://portal.nebih.gov.hu/oko-vetomag
Az öko vetőmagok kínálata meglehetősen szerény, így az ökológiai termesztéssel foglalkozók, illetve az ökotudatos hobbikertészek alkalmazhatnak hagyományos gazdálkodásból származó kezeletlen, csávázatlan, ún. vegyszermentes vetőmagokat is.
Vegyszermentes vetőmag
A vegyszermentes vetőmag fogalmát Székely Gyöngyvér, a biokiskert.hu alapítója alkotta meg. Biogazdálkodóként azzal szembesült, hogy Magyarországon komoly nehézségekbe ütközik bio minősítésű vetőmagokhoz jutni.
A vegyszermentes vetőmagok ugyanolyan nagyüzemi, növényvédő szereket is alkalmazó termesztésből származnak, mint bármely hazánkban kapható fémzárolt zöldség vetőmag. A különbség annyi, hogy a magok betakarítása után nem forgatják bele növényvédő szerekbe, illetve műtrágyákba. A belőlük termelt növényből már nem mutatható ki semmilyen mérgező szermaradvány. Ezért a magyar bio minősítő szervezetek megadják rájuk a bio minősítést. Hobbikertészeknek külön jelöléssel kis kiszerelésű, ún. színes tasakos vetőmagok is elérhetők több kedvelt és népszerű zöldségfajtából.