Fenyő sárgulás,barnulás.

Pap Edina Hlavný odborný radca

A Normann fenyő alapjában véve jó állapotban van. A toboztermés normális, száraz időszakban erőteljesebb lehet. A növény csúcsi része egészséges. Az alsó, elszáradt ágaket el kell távolítani, hogy arányos legyen a fa a teljes érintett ágemeletet, még akkor is, ha a tövvi ág egsészéges. A növényen enyhe kabatinás tűbarnulás látható (valószínű, hogy az ágakat ért víz miatt!), amit rezes permetezéssel, illetve foltbetegségekre javasolt felszívódó készítményekkel jól kordában lehet tartani.
A növény kapjon elég vizet és fenyőféléknek javasolt tápanyagot.
Szaporítani érett magról lehet.

#59043
Csaba P

Tisztelt Gazdabolt!
A képeken látható fenyő problémáit szeretném megoldani.
A fa 2007-es karácsonyfa volt, utána lett kiültetve, a csúcsa akkori tanácsra erősen vissza lett vágva.
Jelenlegi talajának felső 50 cm-e homokos-agyagos, 50 cm alatt pedig főként inkább agyagos.
Sok-sok éve hullajtja a levelét, ahogy a képeken látszik, talán egy év volt, amikor megúszta, de abban az évben nagyon esős volt a nyár. Minden évben júniusban kezdődik, amikor beköszönt a nagy meleg, és október-november-ig tart. Ezért elkezdtem gyakran locsolni, ebben az időszakban napi 80-100 liter vizet kap lehetőleg 4 részletben, mindig slaggal, az ágaira is bőven. Minél jobban locsolom, annál kevésbé sárgul, de tényleg ennyi víz kéne neki? Felmerült bennem a kérdés, hogy valami más lehet a probléma.
Ha jól tudom ezek a fák 10-15 cm-t nőnek évente. Ez a fa ezt minden évben túlszárnyalta. Viszont minden évben június és október között elveszíti a legalsó néhány ágának a leveleit. Előfordulhat, hogy nem vízhiány, hanem kártevő? Előfordulhat esetleg, hogy a szokatlanul sok víz hatására a kártevőket lényegében lemosom a felső ágakról az alsókra, és ezért pusztulnak el csak az alsó ágak? Az egyik képen látható, amint a fa az alsó elszáradt ágak alatt két új fiatal ágat indított, ez idei, ilyet még nem csinált soha.
Erre a levélhullajtásra szeretnék valami megoldást találni, nem tudom, mitől lehet, vízhiány? Kártevő? Betegség? Talaj? Tápanyaghiány? Vagy valami más?
A tobozok:
Elsőre meg sem ismertem, azt hittem valamilyen betegség. Amikor utánaolvastam valahol, akkor derült ki, hogy ezek a tobozai, amiket nagyon ritkán hoz, talán 1-2-szer életében. Nem tudom, hogy ez igaz-e, de az idei a második. Szeretném a fát szaporítani. Hogyan kell szaporítani? Mikor? Milyen talajba?

Üdvözlettel:
Pallag Csaba

#59028
Dr. Varga Mária Odborný radca

Az elmúlt évek forró, száraz, elsősorban párahiányos évei az örökzöldjeinkre kifejezetten kedvezőtlenül hatottak. A fák és bokrok ennek következtében gyengültségi állapotba kerültek. A 2023-as év csapadék viszonyai sajnos alig tudták visszafordítani a folyamatot. Különböző gombabetegségek támadása látható tünetei az Ön fenyőfáján is megmutatkoznak. A fa alsó harmada még tudott valamennyire megújulni - a hajtásvégeken zöld tűlevelek látszanak. Nagyobb gondot jelent a fa csúcsi részén ennek a folyamatnak a megállása
Javaslatom: tavasszal a világosabb tűlevelek megjelenésekor - ilyenkor az életfolyamatok újra indulnak - célszerű volna permetezni tavasszal: Score-250EC vagy Alpha Solo-+Mospilan+ Keserűsó. A fa mérete csak az alsó részek kezelésére alkalmas. A permetlébe tapadásfokozót is kell tenni - Nonit vagy hasonló. A kezelést két héten belül meg kell ismételni. A Mospilan a néhány hajtáson felfedezhető gyapjas pajzstetű ellen hatásos.
Tavaszra a sárguló levelek megbarnulva lehullanak, de helyettük újak fejlődnek.

Horká soľ 1 kg

1,92 €

#57418
Kiss Jonatán

Jó napot !

Egyik napról a másikra, elkezdtek a fenyőim sárgulni,barnulni és egyre rosszabbul néznek ki.

A kérdésem az lenne,hogy hogyan tudnám megmenteni őket?

Pár hónapja az ismerősőmnek az összes fenyőjét ki kellett vágni, itt lakik pár utcával odébb.

#57239